Historie plemene Dandie Dinmont teriér

Původ Velká Británie, hmotnost 8 - 11 kg, průměrná délka života 13 - 14 let.

walter scottTento nízkonohý teriér, s anglosaskými kořeny, vděčí za své jméno skotskému spisovateli siru Waltru Scottovi (1771-1834), který ve svém románu "Guy Mannering" vydaném v roce 1814 vypráví o panu Dandie Dinmontovi (ve skutečnosti se tento farmář jmenoval Davison), jehož psa popisuje tak případně, že "pepper and mustard", farmáři zde chovaný, se stal populárním pod tímto názvem.


Psíci zřejmě byli potomky staroskotských hrubosrstých teriérů, kteří se nazývali různě, mimo jiné také vydří teriéři. Z toho patrně vznikla domněnka, že se na vzniku tohoto plemene podílel i vydrař. Podle anglických pramenů chovatel W. Allen křížil tyto psíky s drsnosrstými jezevčíky, o čemž však jiní autoři pochybují. Dochované obrázky jsou nezřetelné, takže je těžké původ tohoto plemene vystopovat. V roce 1876 vznikl klub chovatelů, jenž vytvořil standart, podle kterého se vlastnosti plemene upevňovaly. V druhé polovině 19. století již najdeme Dandie Dinmonta na výstavách jako samostatné plemeno.


pesVzhledem, výškou a povahou Dandie Dinmont poněkud připomíná hrubosrstého jezevčíka.
Srst psa je nejméně 5 cm dlouhá a na hlavě tvoří hedvábnou chocholku. Na hřbetě je o něco tvrdší než naspodu těla. Osrstění Dandie Dinmont teriérů má být na těle pepřové nebo hořčičně žluté barvy. Ve skutečnosti odstín pepřový kolísá mezi světle stříbřitou až po namodrale černou. Nejlepší jsou odstíny mezi těmito dvěma extrémy.


pesHořčičný odstín kolísá mezi červenohnědou a krémovou. Spodní strana, běhy a tlapky, stejně jako hlava, jsou vždy světlejší než hřbet. Na hrudi může mít Dandie Dinmont menší bílou skvrnu. Se svýma velkýma tmavohnědýma, oduševnělýma očima, velkým nosem a svislýma ušima nevypadá Dandie Dinmont na první pohled jako teriér.


Tělo má mít jako lasička a velmi svalnaté, zadní končetiny jsou delší než přední. Hrudník je oválný a hluboko zavěšen mezi přední končetiny. Ocas není dlouhý a je nesen šavlovitě prohnutý, se špičkou namířenou vzhůru. Má mít stejnou barvu jako hřbet, jen špička může být světlejší.pes

Jako lovecký pes je tento teriér velmi temperamentní a odvážný. V okolí Borderlandu bez zábran lovil lišky, jezevce, krysy, ale i hady. Je mistrem v hrabání, je ochoten se pustit do boje tváří v tvář se zvířaty ukrytými v podzemí aniž se dá odradit stísněným prostorem. Vyniká velkou ochotou k práci a jde rád i do vody a dokonce se i potápí. Chybí mu typická vlastnost teriérů - nenechá kořist na živu. Je poslušnější než jiní teriéři, má ale překvapivě hluboký a silný hlas.


Výchova Dandie Dinmont teriéra není složitá. Nejvíce dosáhneme odměňováním za požadované chování a častým obměňováním cvičení. Přestože si libuje v dlouhých procházkách, plně ho uspokojí hra v bytě nebo na zahradě. Dandie je dostatečně inteligentní na to, aby pochopil co po něm chceme. Nemá však rád dlouhé tréninky, jejich užitek nechápe. Může se pak stát paličatý a reagovat opačně, než po něm chceme. Velmi dobře vychází s cizími psy.


mapaJe čilý, vyrovnaný, klidný, hravý, přítulný a inteligentní, ale také citlivý. Působí důstojně, neomylně vycítí náladu svého pána. Je oddaný a hodí se za domácího hlídače. K dětem je milý a rodině oddaný. Je to milý rošťák, který se vždy pokouší prosadit své. Některé publikace praví, že není vhodný do městského bytu pro svůj temperament a hlučnost. Ze zkušeností je, ale známo, že v posledních letech se především chová v bytech, ale i na zahradách odkud se vždy rád vrací do tepla domova a společnosti člověčí smečky.


V Čechách se objevil Dandie Dinmont již mezi dvěma válkami, byl pepřové barvy ale byl pouze domácím mazlíkem.  Uznané plemeno v naší zemi bylo v roce 1989. První fenu Dandie Dinmonta importovala Lenka Petrášková v roce 1985 z Rakouska.  Paní  Martina Dvořáková, majitelka  chovatelské stanice Terrinka, importovala prvního chovný pár psa Salicia´s Patrick Pepijn a fenu Salicia´s Sandy Salina z Holandska v roce 1987.